Nyheterna om AIK
Nyheterna nedan kommer från en mängd olika nyhetskällor och läggs upp här på sajten direkt när de publiceras hos källan.
- Alla nyheter
- Alla fotbollsnyheter Alla fotbollsnyheter
- Alla hockeynyheter Alla hockeynyheter
-
2012-08-06
Fotboll – Olympiska Spelen – Japan vann drama – klart för OS–final
Efter en dramatisk avslutning vann till slut Japan över Frankrike med 2–1 och är i OS–final i damfotbollen.
Källa: Eurosport
-
2012-08-06
Fotboll – Allsvenskan – Norrköping dominerade mot Blåvitt: "Skapar väldigt lite"
IFK Göteborg höll nollan på bortaplan för första gången. Det räckte till en poäng via 0–0 mot IFK Norrköping. "Vi skapar väldigt lite över 93 minuter här", säger tränaren Mikael Stahre.
Källa: Eurosport
-
2012-08-06
Fotboll – Allsvenskan – Ekenberg frälsare – Mjällby slog jumbon
Bara två segrar på tolv matcher och på väg att halka ner i botten av allsvenskan. Då styrde Marcus Ekenberg Mjällby uppåt igen.
Källa: Eurosport
-
2012-08-06
Fotboll – Allsvenskan – Sjölund hjälte när Djurgården vann
Djurgården tog en efterlängtad trepoängare på Norrporten Arena i Sundsvall sedan Daniel Sjölund prickat in matchens enda mål.
Källa: Eurosport
-
2012-08-06
Liwing ny assisterande kapten
När Daniel Rudslätt lämnade AIK så blev också en plats ledig som andre assisterande kapten. Nu har tränarna gjort sitt val i och med utnämningen av Jonas Liwing.
Källa: Svenskafans
-
2012-08-06
Efter segern: “Djurgården är på rätt väg"
1–0 borta mot Sundsvall och nu kan Djurgården vara på gång att börja klättra uppåt i tabellen.– De är på rätt väg, säger FotbollDirekts krönikör Mårthen Bergman.Kan Djurgården vara på väg ur sin oavgjorda förbannelse på riktigt efter kvällens seger mot Sundsvall med 1–0? Formkurvan pekar i alla fall uppåt och FotbollDirekts krönikör Mårthen Bergman ser positivt på Magnus Pehrssons lagbygge just nu.– Djurgården är på rätt väg. Det var viktigt att de vann när två så pass hypade nyförvärv i Erton Fejzullahu och Kenneth Höie debuterade. Erton visade lite intentioner, även om han inte gjorde någon supermatch, och Höie höll ju nollan och stod för några bra räddningar. Det hade varit tufft att peta Vaiho och se Höie släppa in några mål. Då börjar snacket direkt. Men de var ju tvungna att peta honom med tanke på de pengarna som man lagt på Höie, säger Bergman.– Det är bra att ta tre poäng borta mot ett mittenlag, och Sundsvall är inget sämre lag än vad Djurgården är. På förhand var det en h...
Källa: Fotbolldirekt
-
2012-08-06
Dahlin räddade poäng – IFK nära tung förlust
Envist ösregn över arenan. Lika envis måltorka på planen.IFK–mötet mellan Norrköping och Göteborg måndag kväll slutade 0–0.
Källa: Expressen
-
2012-08-06
Fortsatt tungt för ÖSK – Ekenberg stor hjälte
Bara två segrar på tolv matcher och på väg att halka ner i botten av allsvenskan.Då styrde Marcus Ekenberg Mjällby uppåt igen.Klassnicken till 1–0 blev matchens enda mål mot jumbon Örebro.
Källa: Expressen
-
2012-08-06
Efterlängtad seger för Dif – tog fjärde segern
Djurgården tog en efterlängtad trepoängare på Norrporten Arena i Sundsvall sedan Daniel Sjölund prickat in matchens enda mål.Det var Djurgårdens fjärde seger i år och andra gången som Sundsvall besegrades med 1–0.
Källa: Expressen
-
2012-08-06
Fotboll – Allsvenskan – 19:00: Blåvitt i ny ödesmatch – kamratderby mot "Peking"
Trots seger i förra veckans ödesmatch mot Syrianska är krisen stadig för IFK Göteborg. I kväll väntar kamratderby mot Norrköping.
Källa: Eurosport