Svartgul.se

Nyheterna om AIK

Nyheterna nedan kommer från en mängd olika nyhetskällor och läggs upp här på sajten direkt när de publiceras hos källan.

  1. Alla nyheter
  2. Alla fotbollsnyheter
  3. Alla hockeynyheter
  1. 2012-05-12

    Truppen mot IF Elfsborg

    AIK:s chefstränare Andreas Alm har – tillsammans med assisterande tränarna Nebojsa Novakovic, Christer Swärd och Lee Baxter – tagit ut 19 spelare till söndagens bortamatch mot IF Elfsborg på Borås Arena. Avspark kl 17:30.

    Källa: Aikfotboll

  2. 2012-05-12

    Nanne: "Den sämsta halvleken under min tid"

    Precis som i hemmamatchen mot GAIS var Kalmar inte med i matchen alls i inledningen. Knappt två passningar inom laget klarade man av och Mjällby kontrollerade spelet. Trots det stod det "bara" 1–2 i halvtid.– Första halvlek är kanske den sämsta vi gjort under min tid i Kalmar FF, sade Nanne Bergstrand på presskonferensen.Om Guldfågeln Arena var en borg för Kalmar förra säsongen så är det något helt annat i år. Fem hemmamatcher har resulterat i tre förluster och bara en seger. Under lördagens länsderby mot Mjällby inledde Kalmar återigen en hemmamatch med att ge bort initiativet genom tafatt spel.– Vi blir för långa i första halvlek. Men jag är stolt över att vi kan vända matchbilden så totalt som vi gjorde i andra. Då var det nog mer av den kommande höstens Kalmar FF vi fick se, sade Nanne Bergstrand på presskonferensen efter matchen.– Första och andra halvlek är som natt och dag. Vi har många väldigt talangfulla spelare och vi har potential att spela väldigt bra, det visar vi i and...

    Källa: Fotbolldirekt

  3. 2012-05-12

    Fotboll – Allsvenskan – Sjöberg: Djurgården ser ut som ett bottenlag

    "Djurgården står vid ett vägskäl och har fortfarande inte bestämt sig för vilket håll de ska", skriver eurosport.se:s Daniel Sjöberg.

    Källa: Eurosport

  4. 2012-05-12

    Mardröm för Dif – oviss skada för Pedersen

    Marc Pedersen skadade knät i dagens match mot Åtvidaberg – och dansken verkar bekymrad.STOCKHOLM. I slutet av den första halvleken kom Marc Pedersen fel in i en situation och fastnade i gräset. Dansken fick väldigt ont i knät och låg ner under några sekunder, innan han reste sig upp för att försöka få ett slut på Åtvidabergs anfall. När bollen sedan gick ut över linjen tvingades mittbacken lägga sig ner igen.Smärtan var rejäl och Pedersen fick kliva av planen med hjälp av Dif:s läkarteam. Djurgårdens nyförvärv verkade bekymrad efter matchen, men visste då inte så mycket om skadan.– Jag har fått en vridning i knät. Våra läkare ska kolla mer på det i morgon, säger han till FotbollDirekt.se.Inte heller managern Magnus Pehrsson visste mycket om Pedersens skada. Men en sak som är säker är att dansken kommer att saknas om han blir borta framöver. Han har nämligen stått för många bra insatser i årets allsvenska.

    Källa: Fotbolldirekt

  5. 2012-05-12

    Fotboll – Allsvenskan – Santos bestals på hjälterollen: "Vi är inte nöjda"

    Ett sent ledningsmål räckte inte. Djurgården tappade återigen i slutminuterna och bottenmötet med Åtvidaberg slutade 1–1. "Vi är inte nöjda", säger Djurgårdens målskytt Ricardo Santos.

    Källa: Eurosport

  6. 2012-05-12

    Trist tyckte Torbjörn

    Göteborg FC började bra – men tappade allt. – Usch, säger tränaren Torbjörn Nilsson.

    Källa: Göteborgsposten

  7. 2012-05-12

    Djurgården tappade i slutminuterna – igen

    Man tappade en ledning i slutminuterna mot AIK i förra omgången.Nu blev det hjärtekross för Djurgården igen – efter att Åtvidaberg kvitterat till 1–1 i 86:e matchminuten.– Jag vet inte varför det blir så här, säger Ricardo Santos till Canal Plus.

    Källa: Expressen

  8. 2012-05-12

    Fotboll – Allsvenskan – Mjällby knäckte Kalmar

    I spelet var det inte mycket som värmde i matchen mellan Kalmar och Mjälby, men de individuella prestationerna höll hög klass. Främst Mjällbys som kunde vinna med 2–1.

    Källa: Eurosport

  9. 2012-05-12

    Fotboll – Ordkrig mellan Marta och AIK: "Andra regler gäller för henne"

    Tyresö vann, knappt, mot AIK på lördsgseftermiddagen. Efteråt är Marta upprörd över motståndarlagets sätt att spela. "Jag har aldrig sett ett lag i damallsvenskan som spelat så jävla fult som AIK", säger stjärnan till eurosport.se. "Andra regler gäller för henne", säger AIK:s tränare.

    Källa: Eurosport

  10. 2012-05-12

    Här fortsätter Erton Fejzullahus jättesuccé

    Erton Fejzullahus supersuccé fortsätter.Mot Kalmar gjorde Mjällby–anfallaren mål för tredje matchen i rad – och avgjorde med ett vackert frisparksmål i den första halvleken.– Vi lyckades hålla ut och vann rättvist, säger tränaren Peter Swärdh till Canal Plus efter 2–1–segern.

    Källa: Expressen

Tabellen
S GM–IM P
Malmö 6 18–1 18
Halmstad 6 7–7 12
AIK 6 8–8 11
Djurgården 6 10–7 10
Mjällby 6 10–7 10
Häcken 6 11–10 10
Norrköping 6 9–12 10
Hammarby 6 10–8 9
GAIS 6 7–10 9
BP 6 12–10 8
Göteborg 6 6–7 7
Sirius 6 6–7 7
Elfsborg 6 8–11 7
Värnamo 6 5–13 4
VSK 6 3–7 3
Kalmar 6 8–13 3
Spelade v.17
  • Måndag 27/05
    • 19:00

      Norrköping – Värnamo

    • 19:10

      AIK – Göteborg

  • Tisdag 28/05
    • 19:00

      Malmö – Elfsborg

  • Onsdag 29/05
    • 19:00

      Mjällby – Häcken

  • Lördag 01/06
    • 15:00

      Göteborg – Elfsborg

    • 15:00

      BP – Malmö

    • 17:30

      Halmstad – GAIS

    • 17:30

      Sirius – Norrköping

  • Söndag 02/06
    • 14:00

      Djurgården – Hammarby

    • 16:30

      Häcken – AIK

    • 16:30

      Värnamo – Mjällby

Startsida

Gör AIK till din startsida så håller du dig snabbt och enkelt uppdaterad med allt som händer kring AIK!

Facebook