Nyheterna om AIK
Nyheterna nedan kommer från en mängd olika nyhetskällor och läggs upp här på sajten direkt när de publiceras hos källan.
- Alla nyheter
- Alla fotbollsnyheter Alla fotbollsnyheter
- Alla hockeynyheter Alla hockeynyheter
-
2013-04-26
Andersson lämnar – nu ökar hoppet för AIK
JÖNKÖPING. AIK:s hopp om en drömvärvning kan vara på väg att öka.Tre Kronor–forwarden Jonas Andersson och KHL–klubben Torpedo Nizjny Novgorod går skilda vägar.– Det blir ingen fortsättning där, säger Andersson till SportExpressen.se.
Källa: Expressen
-
2013-04-26
AIK:s högsta publiksiffror mot HBK
AIK kan på söndagseftermiddagen för tredje gången genom tiderna locka över 20 000 åskådare till en hemmamatch mot Halmstads BK i Allsvenskan.
Källa: Aikfotboll
-
2013-04-25
Kwame och Backman tar över AIK Media….
… Ja, veckans "AIK-Passet" består av Kwame, RÅP, Backman och Milosevic som gör intervjuer i slutet av träningen. Skratt utlovas, där Milosevics påklistrade svengelska är av högsta klass.Dessutom finns AIK Update ute på hemsidan.
Källa: Blackbeat
-
2013-04-25
TV: Sanslöst drama när Blåvitt kvitterade i slutsekund mot MFF
Stjärnskottet Sam Larsson kvitterade med en sekund kvar och IFK Göteborg är kvar i topp. Men i Malmö exploderade känslorna. –Respektlöst, säger Pontus Jansson om IFK–spelarnas firande efter 1–1.Malmö–mittbackens fot är frisk nu och Pontus Jansson kom till Gamla Ullevi för sin första allsvenska match för säsongen. Han gjorde det där allsvenskans två historiskt sett tyngsta lag (Malmö etta och IFK tvåa i maratontabellen) och bästa lag hittills i år hade lockat säsongens största publiksiffra i Göteborg – 17 063 personer. –Hade du sagt före matchen att den skulle sluta 1–1 så hade jag varit glad. –Nu är det mest trist, säger han. Malmö FF:s 22–årige sydafrikan Tokelo Rantie fick spelrum på högerkanten efter en halvtimme. Med imponerande bollkontroll slalomsvängde han fram och tillbaka innan han sköt 1–0 till MFF mellan John Alvbåge och stolpen.Mellan benenHela MFF imponerade för övrigt och hade bollen och kontrollen större delen av matchen. –En bortaspelsmatch med mycket hög klass, tyck...
Källa: Fotbollskanalen
-
2013-04-25
AIK berättar mer om Boca: "Finns många likheter"
Mellan den 3–6 maj kommer AIK att besöka Boca Juniors.
Källa: Fotbolldirekt
-
2013-04-25
Premiär utan tak för Gnaget
På söndag spelar AIK hemma mot Halmstad i säsongens tredje hemmamatch på Friends Arena – och man gör det för första gången under bar himmel. Kritiken mot akustiken på Sveriges nya nationalarena har varit frän. Många har menat att det inte alls blivit så mäktig stämning som det var tänkt och i AIK:s senaste match protesterade man över att den nya hemmaborgen inte släppte in kvällssolen.Kanske blir det annat ljud i skällan nu, för till AIK:s match mot Halmstad så öppnas taket nämligen för första gången på Friends Arena, det skriver klubben på sin hemsida.
Källa: Fotbollskanalen
-
2013-04-25
Nu öppnas taket på Friends
Historisk match på söndag
Källa: Aftonbladet
-
2013-04-25
AIK besöker Boca Juniors
Den 3–6 maj är AIK på plats för att besöka Boca Juniors i Buenos Aires. Syftet med resan är att titta på delar i klubbarnas verksamhet att samarbeta kring.
Källa: Aikfotboll
-
2013-04-25
Gjorde succé med Örebro – nobbar AIK
Det blir ingen Peter Andersson i AIK nästa säsong.Det bekräftar han själv – och nu står AIK fortfarande utan tränare.– Jag känner att om jag ändå ska jobba i elitserien så hade jag kunnat göra det med Örebro, säger succétränaren till eurosport.se.
Källa: Expressen
-
2013-04-25
Aktuell för AIK igen – efter 6 år i Norge
"Skulle vilja spela honom mot Halmstad"
Källa: Fotbolldirekt