Svartgul.se

Nyheterna om AIK

Nyheterna nedan kommer från en mängd olika nyhetskällor och läggs upp här på sajten direkt när de publiceras hos källan.

  1. Alla nyheter
  2. Alla fotbollsnyheter
  3. Alla hockeynyheter
  1. 2013-02-27

    AIK inför cupstarten: "Vi vill inte ha kaos..."

    I helgen är det dags för tävlingsdebut för flera allsvenska lag. AIK och Djurgården kliver båda in i svenska cupen med matcher på "hemmaplan" och AIK har ett problem att lösa.– Om det dyker upp 2000 personer på söndag och tror att de kan köpa biljett på plats så kommer det att bli kaos, säger informationsansvarige Gabriella Blombäck till SportExpressen.se.

    Källa: Expressen

  2. 2013-02-27

    Inför Luleå–AIK

    På torsdag väntar en tuff bortamatch för ett slutspelsjagande AIK när man möter Luleå i Coop Norrbotten Arena. Ska AIK ta chansen och krypa närmare Brynäs?

    Källa: Svenskafans

  3. 2013-02-27

    Skicka frågor till kvällens infomöte

    Har du som AIK–supporter frågor rörande sporten eller vår nya arena? Då kan du nu ställa frågan via Twitter under "hashtagen" #AIKinfo.

    Källa: Aikfotboll

  4. 2013-02-27

    AIK matchar Milosevic och Majstorovic: "Har sett riktigt bra ut"

    Vilka mittbackar går först i AIK?På träningslägret matchades Alexander Milosevic ihop med Daniel Majstorovic.– Det har sett riktigt bra ut, säger Milosevic.När förra säsongen startade satsade AIK på Alexander Milosevic och Niklas Backman som mittbackar. I den sjätte omgången skadade sig Milosevic så illa att han missade större delen av säsongen. Då tog Per Karlsson chansen och när Daniel Majstorovic debuterade i september så var det han och Backman som slogs om en plats resten av året. Milosevic kom tillbaka i oktober, men då var han nummer fyra på positionen.Inför årets säsong har Andreas Alm matchat Milosevic och Majstorovic tillsammans. På träningslägret i USA fick duon två matcher medan Backman och Karlsson spelade i en match.– Samarbetet har blivit bättre och bättre. Båda har haft en lång skadefrånvaro men nu är vi tillbaka på allvar och det har sett riktigt bra ut. Bättre än förväntat. Det är lätt spela med "Maestro", säger Milosevic till fotbollskanalen.se.Varför kompletterar...

    Källa: Fotbollskanalen

  5. 2013-02-27

    118 medlemmar i Målklubben

    I dagsläget är 118 medlemmar i Målklubben 2013. Du känner väl till målklubben? För varje mål AIK gör i Herrallsvenskan betalar du 20 kronor och är därmed med i utlottningen av ett årskort vid varje hemmamatch i Allsvenskan.

    Källa: Aikfotboll

  6. 2013-02-27

    Svenska cupen på söndag

    Söndagen den 3 mars inleds gruppspelet i Svenska cupen i och med att AIK tar emot Halmstads BK på Skytteholms IP. Biljetter till matchen köper du via Ticnets hemsida.

    Källa: Aikfotboll

  7. 2013-02-27

    AIK återtar tronen från Dif – Sveriges starkaste varumärke

    Slår ärkerivalen på fingrarna – AIK–basen: "Jag är inte överraskad".

    Källa: Fotbolldirekt

  8. 2013-02-27

    AIK starkaste varumärket

    Tidningen ’Sport & Affärer’ gav Demoskop i uppdrag att fråga det svenska folket vilka svenska idrottsklubbar som de anser har det starkaste varumärket och AIK blev klar etta på listan.

    Källa: Aikfotboll

  9. 2013-02-27

    Spelarna i enkät: AIK går till SM–slutspelet

    Det stormar hårt i Brynäs – och AIK tar in ytterligare en poäng i jakten på slutspelsplatsen.Efter dramatiken i går kväll gjorde SPORT–Expressen en anonym enkät med 30 spelare från samtliga lag förutom AIK och Brynäs.Svaret var solklart: 73 procent tror på AIK i slutspelet.– Det känns som att Brynäs är rädda för att spela matcherna, säger AIK–målvakten Daniel Larsson.

    Källa: Expressen

  10. 2013-02-27

    Nya arenor – då säljer 08–lagen rekordbra

    AIK är fotbollsbäst i Stockholm – när det gäller försäljningen av årskort.8 316 är beredda att bänka sig varje gång Solnalaget spelar på Friends arena.– Vi siktar på att sälja 15 000, säger Gabriella Blombäck, kommunikationsansvarig för AIK.Näst bäst är Hammarby med 8 071 sålda årskort hittills.

    Källa: Expressen

Tabellen
S GM–IM P
Malmö 6 18–1 18
Halmstad 6 7–7 12
AIK 6 8–8 11
Djurgården 6 10–7 10
Mjällby 6 10–7 10
Häcken 6 11–10 10
Norrköping 6 9–12 10
Hammarby 6 10–8 9
GAIS 6 7–10 9
BP 6 12–10 8
Göteborg 6 6–7 7
Sirius 6 6–7 7
Elfsborg 6 8–11 7
Värnamo 6 5–13 4
VSK 6 3–7 3
Kalmar 6 8–13 3
Spelade v.33
  • Måndag 27/05
    • 19:00

      Norrköping – Värnamo

    • 19:10

      AIK – Göteborg

  • Tisdag 28/05
    • 19:00

      Malmö – Elfsborg

  • Onsdag 29/05
    • 19:00

      Mjällby – Häcken

  • Lördag 01/06
    • 15:00

      Göteborg – Elfsborg

    • 15:00

      BP – Malmö

    • 17:30

      Halmstad – GAIS

    • 17:30

      Sirius – Norrköping

  • Söndag 02/06
    • 14:00

      Djurgården – Hammarby

    • 16:30

      Häcken – AIK

    • 16:30

      Värnamo – Mjällby

Startsida

Gör AIK till din startsida så håller du dig snabbt och enkelt uppdaterad med allt som händer kring AIK!

Facebook