Nyheterna om AIK
Nyheterna nedan kommer från en mängd olika nyhetskällor och läggs upp här på sajten direkt när de publiceras hos källan.
- Alla nyheter
- Alla fotbollsnyheter Alla fotbollsnyheter
- Alla hockeynyheter Alla hockeynyheter
-
2013-02-26
Nu slåss AIK – mot tidsomställningen
På söndag startar tävlingssäsongen för AIK. Ett AIK som i går landade i Sverige efter en lång resa från USA.– Vi visste när vi åkte att det skulle bli utmaning att fixa tidsomställningen, säger assisterande tränaren Nebojsa Novakovic till SportExpressen.se.
Källa: Expressen
-
2013-02-26
Årskortsförsäljning på Hovet ikväll
När AIK Ishockey avslutar grundserien i Elitserien med två hemmamatcher på Hovet denna vecka så kommer det att på plats gå att köpa årskort till AIK Fotboll 2013 (till Norra Stå och till Familjeläktaren) och kontokort accepteras.
Källa: Aikfotboll
-
2013-02-26
Inför AIK–Växjö
Fem poäng. Efter förlusten nere i Göteborg är avståndet upp till slutspel detsamma. I kväll fortsätter jakten när AIK tar emot Växjö hemma på Hovet och Brynäs möter HV71 på bortaplan.
Källa: Svenskafans
-
2013-02-26
AIK ger upp stormatch i Turkiet: "Det blir inget"
Kan inte synka med Besiktas: "Tänker inte pressa schemat".
Källa: Fotbolldirekt
-
2013-02-26
Köp loge till AIK:s hemmamatcher
För er som vill uppleva AIK:s hemmamatcher på ett privat och bekvämt sätt finns nu möjlighet att hyra en loge, antingen för en enstaka match eller för hela säsongen.
Källa: Aikfotboll
-
2013-02-26
Bortakort för AIK:s alla bortamatcher
För andra året i rad släpper AIK i samarbete med SEF (Svensk Elitfotboll) ett bortakort. Bortakortet kostar 1,000 SEK och gäller för AIK:s alla bortamatcher.
Källa: Aikfotboll
-
2013-02-26
BP:s kaxiga uttalande: "Tror inte många lag är mer passningsskickliga än oss"
GRIMSTA. BP sågar uttrycket att "hänga kvar".Nykomlingen siktar högre – trots att de har tappat en duo som gjorde 33 mål.– Svårt att se att det är så många som är bättre passningsskickliga än oss, säger Robert Björknesjö.Brommapojkarna gick upp i allsvenskan efter en imponerande säsong i superettan där laget öste in mål. Pablo Pinones–Arce och Nabil Bahoui stod för 33 av 61 fullträffar och därför borde det svida att laget har tappat duon till Öster respektive AIK.Som ersättare har man valt att satsa på Andreas Haddad, Gabriel Özkan och Nicklas Bärkroth – tre spelare med skadehistorik. Bland annat har Haddad opererats 15 gånger sedan 2003 och Özkan har bara gjort två allsvenska matcher från start under de tre senaste säsongerna i AIK.– Det är inte min grej att prata om Pablo och "Nabbe" mer än att det är två bra fotbollsspelare. Ludwig Augustinsson har vi också tappat. Det är enkelt att säga att titta på den och den som har försvunnit vad den har gjort. Det kommer alltid fram någon n...
Källa: Fotbollskanalen
-
2013-02-26
Införguide: Läget inför tisdagens fulla omgång
Alla tolv lag är i spel på tisdagen, men toppmötet mellan Skellefteå och Färjestad sticker ut lite extra. Radiosporten ger dig förutsättningarna inför omgång 52.
Källa: Sveriges radio
-
2013-02-25
Här blir fotbollsstjärnan ansikte i Ikea–skandalen
"Hela världen har skickat video"
Källa: Aftonbladet
-
2013-02-25
TV: Köttbulleätande Goitom "TV–kändis" i TV4 Nyheterna
Här har ni nog dagens mest oväntade. När TV4 Nyheterna gjorde ett inslag om köttfusk fick man med en viss Henok Goitom på bild. Anfallaren var mitt i en köttbullelunch på Ikea i Stockholm.Det som var ett vanligt reportage i TV4 Nyheterna om köttfusk blev istället något helt annat. Det blev en rejäl snackis istället.För i full närbild fångades AIK:s anfallare Henok Goitom upp. På Ikea, där inslaget gjordes, satt Goitom och åt en helt vanlig lunch bestående av den klassiska rätten potatis och köttbullar. Sedan dök TV4 som helt utan vetskap filmade fotbollsspelaren i några sekunder."Äntligen TV–kändis", skrev Henok Goitom på twitter efter att tittarna uppmärksammat honom i nyhetssändningen.Efter 1.30 av klippet i toppen ser du AIK–spelaren sitta och avnjuta sin lunch.
Källa: Fotbollskanalen