Svartgul.se

Nyheterna om AIK

Nyheterna nedan kommer från en mängd olika nyhetskällor och läggs upp här på sajten direkt när de publiceras hos källan.

  1. Alla nyheter
  2. Alla fotbollsnyheter
  3. Alla hockeynyheter
  1. 2012-07-09

    Lennartsson: "Känns trötta och kraftlösa"

    BORÅS. Guldformen innan EM–uppehållet är som bortblåst.Elfsborg gick inte att känna igen mot Mjällby, och i dag har Malmö FF ett jätteläge att knapra in ytterligare poäng på serieledarna.– Vi känns lite trötta och kraftlösa just nu, jag vet inte vad det beror på, säger tränare Jörgen Lennartsson.

    Källa: Expressen

  2. 2012-07-09

    Ajdarevic ersättare hyllas i Norrköping

    NORRKÖPING. Stjärnan är såld – men IFK Norrköping fortsätter att plocka poäng.Och tvåmålskytten Gunnar Heidar Thorvaldsson trivs med Astrit Ajdarevics ersättare.– I fotbollsvärlden är det så att när någon lämnar så kommer en ny in – och (Lars Krogh) Gerson gör ett jättebra jobb, säger Thorvaldsson.

    Källa: Expressen

  3. 2012-07-09

    Borges hemlighet – resan till Costa Rica

    En mobilisering redan i halvtid under haveriet mot Malmö FF.Och en resa till Costa Rica.Där har ni hemligheterna bakom AIK:s 3–1–seger över Häcken i går.– Det är i en förlust man ser de verkliga vinnarna, säger matchvinnaren Celso Borges.

    Källa: Expressen

  4. 2012-07-08

    Ranegie: "Jag tror att Elfsborg är oroliga..."

    Serieledarna Elfsborgs form har sviktat sedan allsvenskan återupptogs.En vinst mot Örebro i nästa match och Malmö är endast tre poäng bakom Borås–gänget.– Jag tror definitivt att de är oroliga, säger MFF:s Mathias Ranégie till FotbollsExpressen.se.

    Källa: Expressen

  5. 2012-07-08

    Spelarbetyg: AIK–BK Häcken

    AIK lyckades återhämta sig efter 4–0–förlusten mot Malmö och lyckades vinna mot toppkonkurrenten BK Häcken med 3–1. Bäst i hemmalaget var unga Robin Quaison som bara fortsätter att imponera.

    Källa: Svenskafans

  6. 2012-07-08

    FAN–TV: Andreas Alm

    FAN–TV: Andreas Alm

    Källa: Svenskafans

  7. 2012-07-08

    Lundberg: "Fick hans doja mellan benen"

    Viktor Lundberg stod för en bra insats på Råsunda när AIK besegrade Häcken med 3–1 under söndagen. I slutet av den första halvleken skedde en incident som inte många av de knappa 10 000 åskådarna uppfattade nere vid motståndarlagets mål. – Målvakten (Christoffer Källqvist) ska sparka ut bollen och håller kvar benet och trycker till det så jag får hans doja mellan benen, berättar Viktor Lundberg för Gnagarforum.

    Källa: Svenskafans

  8. 2012-07-08

    AIK Media efter vinsten

    AIK Media intervjuade flertalet spelare och ledare efter vinsten mot BK Häcken.

    Källa: Aikfotboll

  9. 2012-07-08

    AIK studsade tillbaka efter förnedringen

    0–4 förra veckan blev till 3–1 vinst när AIK idag besegrade BK Häcken efter en flygande inledning. – När man har torskat så stort är det såklart skönt att vinna matchen efter, säger Andreas Alm.

    Källa: Svenskafans

  10. 2012-07-08

    Så ser Helsingborgs plan till succé ut

    Externa finansiärer har hjälpt Helsingborg den senaste säsongen – och kan tänka sig att fortsätta med det.– Vår modell är fantastisk, säger klubbdirektöre Paul Myllenberg.Loret Sadiku, Emil Krafth, Walid Atta, Daniel Nordmark och Jere Uronen kostade omkring åtta miljoner kronor att köpa loss för Helsingborg inför säsongen. Värvningarna betalades dock mestadels av externa finansiärer, uppger Helsingborgs Dagblad.– Det är riktigt att det är så. De pengar finansiärerna gått in med räcker ganska långt, säger HIF:s klubbdirektör Paul Myllenberg till HD.– Summorna varierar lite grann. Förutsättningarna är lika för varje enskild investerare, men det kan variera lite i beloppen.Men finansiärerna kan inte få tillbaka allt för mycket pengar. De kommer endast kunna tjäna 50 procent mer än den summan som de lägger in. Satsar man två miljoner får man alltså som mest tillbaka tre miljoner.Helsingborgs risk är heller inte särskilt stor. Om man inte lyckas sälja vidare någon av de fem spelarna är m...

    Källa: Fotbolldirekt

Tabellen
S GM–IM P
Malmö 6 18–1 18
Halmstad 6 7–7 12
AIK 6 8–8 11
Djurgården 6 10–7 10
Mjällby 6 10–7 10
Häcken 6 11–10 10
Norrköping 6 9–12 10
Hammarby 6 10–8 9
GAIS 6 7–10 9
BP 6 12–10 8
Göteborg 6 6–7 7
Sirius 6 6–7 7
Elfsborg 6 8–11 7
Värnamo 6 5–13 4
VSK 6 3–7 3
Kalmar 6 8–13 3
Spelade v.23
  • Måndag 27/05
    • 19:00

      Norrköping – Värnamo

    • 19:10

      AIK – Göteborg

  • Tisdag 28/05
    • 19:00

      Malmö – Elfsborg

  • Onsdag 29/05
    • 19:00

      Mjällby – Häcken

  • Lördag 01/06
    • 15:00

      Göteborg – Elfsborg

    • 15:00

      BP – Malmö

    • 17:30

      Halmstad – GAIS

    • 17:30

      Sirius – Norrköping

  • Söndag 02/06
    • 14:00

      Djurgården – Hammarby

    • 16:30

      Häcken – AIK

    • 16:30

      Värnamo – Mjällby

Startsida

Gör AIK till din startsida så håller du dig snabbt och enkelt uppdaterad med allt som händer kring AIK!

Facebook