Svartgul.se

Nyheterna om AIK

Nyheterna nedan kommer från en mängd olika nyhetskällor och läggs upp här på sajten direkt när de publiceras hos källan.

  1. Alla nyheter
  2. Alla fotbollsnyheter
  3. Alla hockeynyheter
  1. 2012-10-04

    JUST NU – AIK ger inte upp extra PSV–biljetter

    AIK–supportrar vill ha fler biljetter till bortamatchen mot PSV och har demonstrerat utanför Hollands ambassad. En manifestation som gjort frågan politisk och starkt intryck på både AIK och PSV:– Nej, vi har inte gett upp hoppet om fler biljetter. Våra supportrars engagemang är något i hästväg även för en klubb som PSV, avslöjar AIK:s vd Thomas Edselius för FotbollDirekt.se.

    Källa: Fotbolldirekt

  2. 2012-10-04

    Kvalspöket växer – då försvarar Dif–fans Pehrsson

    Djurgården har förlorat gång på gång i flera veckor.. Men manager Magnus Pehrssons position är stark. – Vårt förtroende för Magnus är stort, säger Dan Blomberg, ordförande i Djurgårdens Järnkaminer till FotbollDirekt.se.Det har snart gått nästan 400 minuter för Djurgården utan en allsvensk seger. Fyra förluster inom loppet av en tvåveckorsperiod och den toppchans som fanns för en månad sedan är förbytt i en tiondeplats och med ett kvalstreck inte långt bort.Men den 36–årige managern riskerar inga avgångskrav – Djurgårdens supportrar väljer tvärtom att sluta upp och med det ser det i Djurgården ut precis som en annan underpresterande storklubb, IFK Göteborg – där Mikael Stahre också sitter säkert:– Vi tycker ändå det är okej. Vi är på rätt väg, även om det kanske går lite för långsamt, säger Järnkaminernas ordförande Dan Blomberg till FotbollDirekt.se. – Känslan är att vi går framåt och det tror jag många ser och därför har tålamod med Magnus och laget, fortsätter han.SVT–experten Th...

    Källa: Fotbollskanalen

  3. 2012-10-04

    Truppen mot FC Dnipro

    AIK:s chefstränare Andreas Alm har – tillsammans med assisterande tränarna Nebojsa Novakovic, Christer Swärd och Lee Baxter – tagit ut 18 spelare till torsdagens hemmamatch mot FC Dnipro på Råsunda Fotbollstadion. Avspark kl 21:05.Uttagna spelare: 2 Niklas Backman, 3 Per Karlsson, 4 Nils-Eric Johansson, 5 Robert Åhman Persson, 7 Helgi Daníelsson, 9 Martin Kayongo-Mutumba, 10 [...]

    Källa: Blackbeat

  4. 2012-10-04

    Alm vill proppa Dnipros storstjärna

    AIK:s tränare Andreas Alm vill komma åt Dnipros storstjärna Matheus och han vill tänja på gränserna: – Tacklar honom som "DG" gjorde. Lite snett in i sidan i ryggen, säger tränare Andreas Alm till fotbollskanalen.se.

    Källa: Fotbolldirekt

  5. 2012-10-04

    Superguide: Allt inför kvällens omgång

    Radiosporten ger dig full koll inför torsdagens fem matcher i elitseriehockeyn.

    Källa: Sveriges radio

  6. 2012-10-04

    AIK:s glädjebesked:Backen tillbaka

    AIK:s Stefan Johansson redo för comeback

    Källa: Aftonbladet

  7. 2012-10-03

    Studio AIK med Wesström och Lühr

    Läs även nytt inlägg inför matchen mot Dnipro nedan!

    Källa: Blackbeat

  8. 2012-10-03

    Inför: Skellefteå–AIK

    På torsdag kväll spelar AIK match mot Västerbottens stolthet – Skellefteå. På senare år har det varit mycket känslor i dessa matcher, inte minst kunde man se detta i semifinalserien i våras – kan AIK mäkta med att ge hemmalaget en rejäl fight nu?

    Källa: Svenskafans

  9. 2012-10-03

    Truppen mot FC Dnipro

    AIK:s chefstränare Andreas Alm har – tillsammans med assisterande tränarna Nebojsa Novakovic, Christer Swärd och Lee Baxter – tagit ut 18 spelare till torsdagens hemmamatch mot FC Dnipro på Råsunda Fotbollstadion. Avspark kl 21:05.

    Källa: Aikfotboll

  10. 2012-10-03

    AIK vädjar – vill lugna ner fansen

    Om AIK:s fans ställer till det under matchen mot Dnipro i morgon kan det bli rejält kostsamt för klubben. Därför går man nu ut och vädjar till sina supportrar.

    Källa: Fotbolldirekt

Tabellen
S GM–IM P
Malmö 6 18–1 18
Halmstad 6 7–7 12
AIK 6 8–8 11
Djurgården 6 10–7 10
Mjällby 6 10–7 10
Häcken 6 11–10 10
Norrköping 6 9–12 10
Hammarby 6 10–8 9
GAIS 6 7–10 9
BP 6 12–10 8
Göteborg 6 6–7 7
Sirius 6 6–7 7
Elfsborg 6 8–11 7
Värnamo 6 5–13 4
VSK 6 3–7 3
Kalmar 6 8–13 3
Spelade v.14
  • Måndag 27/05
    • 19:00

      Norrköping – Värnamo

    • 19:10

      AIK – Göteborg

  • Tisdag 28/05
    • 19:00

      Malmö – Elfsborg

  • Onsdag 29/05
    • 19:00

      Mjällby – Häcken

  • Lördag 01/06
    • 15:00

      Göteborg – Elfsborg

    • 15:00

      BP – Malmö

    • 17:30

      Halmstad – GAIS

    • 17:30

      Sirius – Norrköping

  • Söndag 02/06
    • 14:00

      Djurgården – Hammarby

    • 16:30

      Häcken – AIK

    • 16:30

      Värnamo – Mjällby

Startsida

Gör AIK till din startsida så håller du dig snabbt och enkelt uppdaterad med allt som händer kring AIK!

Facebook